מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון

טיול רגלי לישוב הפסטורלי, השוכן על חוף הים, המשלב בילוי בחוף הים וטיול במנהרת הזמן להיסטוריה של הישוב שמייסדיו עלו מגרמניה בשנת 1938. במסגרת הטיול מטיילים ברחבי שבי ציון, מתוודעים לבית הראשון שלו, הניצב בפתחו, כמו גם לבית הראשונים ובו תערוכה מתמדת מימי חומה ומגדל, תצלומי הילדים הראשונים, המקהלה ותזמורת החליליות. תצלומים מענף הדייג שהיה ענף החקלאות בו עסקו הראשונים, ביקור בבית הכנסת שהוא העתק מדויק של בית הכנסת מרקסינגן, עיר הולדתם של המתיישבים, שנשרף בליל הבדולח, וביקור בשרידי כנסייה ביזנטית עתיקה וגן ארכיאולוגי המשקיפים לחוף הים.

 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 1
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל
 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 2
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל
 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 3
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל
 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 4
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל
 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 5
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל
 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 6
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל
 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 7
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל
 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 8
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל
 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 9
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל
 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 10
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל
 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 11
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל
 • מסלול טיול נוסטלגי בשבי ציון 12
  מסלול טיול - שבי ציון - אוצרות הגליל

אמצעי קשר וכתובת

ישוב
שבי ציון

פנייה למארח

המושב הפסטורלי, שבי ציון, שוכן על שפת הים בין עכו לנהריה. המושב נוסד בשנת 1938 על ידי קבוצה של עולים חדשים מגרמניה, במסגרת ישובי חומה ומגדל.
טיול בשבי ציון מציע מסע במנהרת הזמן אל ראשית ההתיישבות בשנת 1938, בשילוב עם סיפור מורשת: הביקור באנדרטת לוחמי השייטת, ובילוי הכולל טיול רגלי לאורך הים משבי ציון לנהריה או בילוי בחוף הים המוסדר והיפהפה של המושב. אפשר לטייל לבד ואפשר להזמין מקום לסיור מודרך, בהדרכת ג'ודי, מנהלת הארכיון של המושב, המשלבת בסיור סיפורים מרתקים על המתיישבים הראשונים וסגנון חייהם.
הטיול מתחיל בכניסה לשבי ציון, שם ניצב בית עם מגדל שמירה, זהו הבית הראשון שנבנה בשבי ציון. הבית שימש כמפקדת ההגנה ותחנה לנוטרים ומשמש כיום כארכיון הישוב. מולו, במקום בו שוכנים היום מסעדה ופאב, היו בעבר הנגרייה, המאפיה ונקודת חלוקת החלב.
הנקודה הבאה בטיול, היא צריף הראשונים. זהו צריף המגורים הראשון של המתיישבים. בצריף, דגם המשחזר את המושב בימי חומה ומגדל, תצלומים מימי הקמת חומה ומגדל, תצלום של הדייגים בשבי ציון, כשהדייג היה אחד מענפי המושב, תצלומי הילדים הראשונים בגן לילי, התלמידים הראשונים עם המורה זאב והמורה מרגלית, תצלומי המייסדים, ותצלומי תזמורת החליליות והמקהלה.
מצריף הראשונים ממשיכים לבית הכנסת הנמצא בסמוך. בית הכנסת הוא העתק מדויק של בית הכנסת שהיה בעיירה רקסינגן שליד העיר שטוטגרט ממנה עלו ארצה המייסדים. בית הכנסת נשרף כליל בליל הבדולח והאוד היחיד המוצל מאש ששרד ממנו, הוא ספר התורה הנמצא ב"חדר רקסינגן" שבבית העם המקומי והמשמש כחדר הנצחה לעיירה שכל תושביה היהודים, למעט אלו שעלו ארצה וייסדו את שבי ציון, נספו בשואה.
אחרי הביקור בחדר רקסינגן והקיר המנציח את הנספים בשואה חוזרים לבית הכנסת, לידו עומד בניין בית הספר וגן הילדים הראשון, המשמש כיום את משרדי הישוב.
התחנה הבאה היא בית יהושוע והגן הארכיאולוגי. בגן אבני מייל מהתקופה הרומית, שריד של בית בד מנחל בית העמק, כלים חקלאיים, סורג של כנסיה ביזנטית, אגן ניקוז של בית בד. בבית הקרוי על שם יהושוע מרקס, בן שבי ציון שנפל במלחמת השחרור, מתקיימת תערוכת צילומים מימי ראשונים.
במרחק דקות מבית יהושוע נמצא בית הקברות המקומי בו קבורים שבעה מפורצי כלא עכו שנספו. שבי ציון היה הישוב היחיד שהסכים לקברם בשטחו, אחרי ששאר הישובים סרבו לעשות כן. מבית הקברות נלך לכוון שפת הים. שם, על תל נישא מעל הים, נמצאים שרידיה של כנסיה ביזנטית. מהכנסייה השתמרו העמודים המשקיפים אל הים ורצפת פסיפס יפהפייה.
מכאן אפשר לסיים את הטיול עצמאית בשתי דרכים: מי שרוצה להמשיך לטייל, מוזמן לטיול הליכה שמתחיל בשבי ציון ומסתיים בנהריה. שביל כורכר מתנשא מעל הים, חולף על פני נחל בית העמק וחובר לטיילת של נהריה. זהו טיול יפהפה לאורך הים. מומלץ לעצור בנחל בית העמק, המשמש כבית גידול לבעלי חיים, עופות, נמיות וצבים. אפשר גם לסיים את הטיול בבילוי בחוף הים, המפורץ, המוסדר והיפהפה של שבי ציון. בחוף שירותי הצלה, כיסאות, שמשיות ומזנון.