האתר הביזנטי – כנסיה ביזנטית בנהריה

  • נגישות לנכים

האתר הביזנטי – כנסיה ביזנטית בנהריה

בחלקה המזרחי של העיר נהריה, בלב ליבה של שכונת גבעת כצנלסון, מסתתר אתר ארכיאולוגי מרהיב שאינו מוכר לרבים, מדובר באתר ביזנטי ובו כנסיה  ענקית שרצפת הפסיפס שלה השתמרה באופן מרשים. עד היום לא אפשר היה לבקר בכנסיה, כיום הדבר אפשרי ומדובר באתר ארכיאולוגי מרשים, ששרידיו מהיפים בארץ.

שרידי הכנסיה התגלו בשנת 1964, בעת הנחת יסודות לבניית מועדון נוער של העיריה, תוך כדי החפירות התגלתה רצפת פסיפס מפוארת. בשנת 1972 החלה באתר חפירה כדי להציל את הגילוי המרעיש, החפירה בוצעה על ידי ארכיאולוג אגף העתיקות והמוזיאונים ולאט לאט התגלתה הכנסייה הענקית.

רצפת הפסיפס השתרעה בעבר על כל שטח הכנסיה, כיום נותרו שרידים הכוללים דמויות אדם, בעלי חיים וצמחים. בחזית הכנסיה בימה ובליבה עיטור רוזטה מרהיב ביופיו, בקוטר של 1.6 מטרים. עוד שרדו עיטור של שני טווסים שפונים זה אל זה וביניהם אמפורה, פס מדליונים ששרדו בו 87 מדליונים,  שבהם מתוארות סצנות שונות כמו: צייד ובידו רומח והוא תוקף נמר.  המדליונים ששרדו כוללים אחד עשר דמויות אדם. אחת הדמויות המרשימות היא של צייד הציפורים. דמויות בעלי החיים מגוונות ובהן שוורים, איילים, פסיון, כלב, נמר, תיש, אריה, תרנגול  ועוד, ומעולם הצומח גפן, רימון, תפוח ופירות נוספים.

הביקור בכנסיה הוא דרך הרשמה באתר העיריה

המחיר הוא 15 שקל לאורחים  ו10 שקלים לתושבי נהריה.

מחוץ לכנסייה ספסלים ושולחנות, ציליה וארגזי חול.

בימי הקיץ מתקיימות במקום הפעלות לילדים ביצירת פסיפס.

בכנסייה מאווררים לימי הקיץ החמים, מתקן מים

על קירות הכנסייה תערוכת צילומים של שחזור החפירות במקום.

הביקור כולל הדרכה.

  • האתר הביזנטי - כנסיה ביזנטית בנהריה 1
    PHOTO-2022-11-15-15-05-26
  • האתר הביזנטי - כנסיה ביזנטית בנהריה 2
    PHOTO-2022-11-15-15-05-27

אמצעי קשר וכתובת

ישוב
נהריה

בחרתם מקום קסום לבלות בו?
השלימו את החוויה: