שלושה מסלולי אופניים מומלצים בגליל המערבי

הנופים הנהדרים של הר וים, מזג האוויר מושלם וזה בדיוק הזמן להגיע לגליל המערבי ולרכוב בכמה ממסלולי האופניים היפים ביותר בארץ!

צוות אוצרות הגליל בחר עבורכם 3 מסלולי אופניים מומלצים במיוחד בגליל המערבי.

מסלול טיול אופניים נחל געתון ושמורת יחיעם

המסלול הינו מסלול מעגלי ומתאים לרוכבים מנוסים

מגיעים עם הרכבים לחניון השיירה הנמצא כחצי ק"מ דרומית לצומת כברי על כביש שבעים .

במקום חניון פיקניק ואנדרטה לזכר  חללי שיירת יחיעם.

מחנים את הרכבים מוציאים את האופניים ומתחילים לפדל  לפי השילוט בשטח שהוא בצורת לוחיות על גבי עמודי עץ וסימון בצבע על הבולדרים .

יוצאים מהחניון ברכיבה לאורך הגדה הצפונית של נחל הגעתון. ככל שמעמיקים מזרחה הולך הנוף ונעשה מרשים יותר ויפה יותר. חולפים על פני גשר אירי (אסור ברכיבה כשיש זרימה בנחל אחרי הגשמים)פונים שמאלה וחוצים בזהירות רבה את כביש 8833 .

ממשיכים לאורך הנחל, חולפים על פני חירבת געתון  ששימשה בעבר את משפחת סורסוק – משפחה לבנונית עשירה שהייתה בעלת אדמות רבות בצפון הארץ. מומלץ לעצור בעיקר אחרי עונת הגשמים כשהמקום עשיר במעיינות. בקיץ לעומת זאת המקום יבש.

ככל שממשיכים לפדל הופך נוף הופך גלילי והררי יותר. הדרך משתרעת לפניכם ואתם מגיעים ליער מרהיב ביופיו. בשלב זה יש פנייה חדה ימינה, הדרך מטפסת מעומקו של הוואדי אל הגדה הדרומית של הגעתון בעליה קשה או אז מתגלה מראה חד פעמי של יער עצי קטלב מרשים על גזעיו האדומים.

המקטע הבא של הרכיבה מתחבר לסינגל יחיעם והוא  מקטע  נפלא  עמוס בסלאלום ,צפוף ומאתגר. הרכיבה היא בתוך יער מדהים ובו קטעי יציאה  בעלייה ובירידה. זהו מקטע ארוך המסתיים בקיבוץ יחיעם.

מומלץ לעצור לבקר במבצר היפהפה ולשתות בירה קרה במבשלת "בירה מלכה" . לאחר מכן ממשיכים לרכוב למטה לאורך גדר המערכת לתצפית נוף מרהיבה הנשקפת מהמבצר על ערוץ ושמורת נחל יחיעם.

מיחיעם  מתחיל המקטע השלישי של הרכיבה והיא מהירה מאוד  ומשתרעת מערבה ולמטה כאשר נופו של הים התיכון ומישור החוף הצפוני משתרע מלפנים.  חולפים על פני הישוב כליל וצופים על הכפר הדרוזי יארכא , לאורך כל הרכיבה מתגלה נוף ים תיכוני  עוצר נשימה  של החורש והים התיכון  .אחרי זמן לא רב מגיעים לחורש ים תיכוני שנשרף ומשוקם על ידי הקרן הקיימת של ישראל. המראה סוריאליסטי בין שדה זרוע עצים מפויחים וסלעים, צומחת צמחייה שהחלה לבצבץ ולצמוח.   ממשיכים  לרכוב לכיוון שלט היציאה מהחורשה המוביל עד לאנדרטת יחיעם ועד לרכב.

תל נפוליאון עכו

נקודת תצפית מרהיבה ניצבת על התל שלפי ההיסטוריונים שכנה בו בעבר עכו העתיקה ומשקיפה על העיר עכו ועל הים התיכון. סימן ההיכר של התל הוא פסל נפוליאון המתנוסס בראשו. שבילים נוחים חורצים את התל ממזרח למערב, חלקם שבילי הליכה, חלקם שבילי אופניים ובהם מסלול סינגל באורך חמישה קילומטרים.

למרגלות התל יש מתחם מיוחד המיועד ללמידה ואימון של מיומנות רכיבה.

טיול רכיבת אופניים משפחתי וקל אכזיב – ראש הנקרה

מסלול הרכיבה אכזיב – ראש הנקרה מתאים לכל המשפחה מקטן עד גדול זהו מסלול קצר המשלב טיול ברכיבה נוחה, נינוחה ונעימה.

המסלול קצר וקסום ומפגיש בין ארכיאולוגיה, צמחיית חופים ותופעות גיאולוגיות/

את המסלול מתחילים בתל אכזיב והוא נמשך לאורך חופו של הים התיכון עד לראש הנקרה כשבדרך נשקפים איי אכזיב: נחליאלי שחף ותכלת  ועד לדובדבן שבקצפת צוק ראש הנקרה עוצר הנשימה.

המסלול אינו מעגלי והרכיבה היא הלוך ושוב לאורך החוף.

הרכיבה בטוחה במסלול מישורי ונוח.

האזור כולו הוא שמורת טבע ולאורכו לגונות עוצרות נשימה ביופיין ונוף בלתי נשכח.

תחילת המסלול – אכזיב

מחנים את הרכבים במגרש החנייה של גן לאומי אכזיב, מוציאים את האופניים ורוכבים עד לגשר אכזיב שמעל  נחל  כזיב, חולפים על פני הכפר של אלי אביבי ומשם ממשיכים צפונה. כבר בתחילת המסלול נבחין בלגונות של אכזיב, רוכבים הלאה וחולפים על פני בית ספר שדה אכזיב (מקום מצויין ללינת לילה) ממשיכים ברכיבה נינוחה ומהנה לאורך הים חולפים על פני אנדרטת ההעפלה שיצר האמן חתן פרס ישראל יחיאל שמי בן קיבוץ כברי.

בדרך נבחין במפרצונים מרהיבים ביופיים אפשר לעצור ולצפות בדגים בקיפודי הים ובחלזונות שבמפרצונים.

תוך כדי הרכיבה מלווה אותנו לאורך כל הדרך צמחיית ים: עדעד כחול, צלף, חבצלת החוף ופרגה צהובה.

הלגונות מושכות את העין מומלץ בהחלט לעצור ולהשתכשך בהן להנאה.

שני קילומטר אחרי תחילת המסלול נגיע לשפך נחל בצת הנשפך לים התיכון, האזור חולי ורחב ובמקום חוף רחצה מוסדר, לא הרחק מהחוף במעמקי הים ניצבים לתפארת שלושת האיים היחידים לאורך החוף החוף הישראלי: תכלת, שחף ונחליאלי. האיים הם שמורת טבע המשמרת ערכי טבע נדירים סירות הטורנדו היוצאות מחוף אכזיב מגיעות ממש עד לאיים ועוצרות לידם כך שאפשר להנות  מיופיים מקרוב מאוד.

לאורך כל הדרך מלווים אותנו ממערב הים התיכון וממזרח מסילת הרכבת הישנה חיפה ביירות שנותרה למזכרת לימים רחוקים ואחרים.

ממשיכים צפונה ומגיעים עד לצוק ראש הנקרה היפהפה שהוא הנקודה הצפונית ביותר של קו החוף הישראלי. כאן ניתן לרדת מהאופניים ולעלות על גשרי העץ הקרובים מאוד למים.

אפשר כמובן גם לטפס לצוק ראש הנקרה ולהנות מהאטרקציה התיירותית הכוללת מראה נוף בלתי נשכח של חוף הים הצפוני כולל נהריה ועכו ועד לנמל חיפה, לרדת ברכבל התלול הקצר ביותר בעולם עד לנקרות, להנות מביקור בנקרות היפהפיות ולחוות חוויה חד פעמית של פרצי המים המנקרים בסלע, לטפס על רגל הפיל של הצוק ולצפות בקו המים הטריטוריאליים המפרידים בין ישראל ללבנון .

לאכול קרטיב או ארטיק ולחזור ברכיבה איטית ומהנה לחוף אכזיב.

אפשר גם שמתנדב מבני המשפחה יסיע את הרכב עד לחניון ראש הנקרה ובכך תחסך הרכיבה בחזרה לאכזיב.