טיול בחורבת חשק

"ככה אני אוהבת לטייל בחשק. מזמינה אתכם לגליל המערבי, לטיול בעקבות החשק"

המלצתה של מורת הדרך אבירמה האריס ליום טיול בחורבת חשק והסביבה.

חשק לטיול פסטורלי

נעלה לחורבת חשק. טיול קצר תוך עליה בכרמי זיתים במעלה טרסות אבן אל מבנה כנסיה ובו משקוף ומזוזות, שברי עמודים ואפסיס (גומחה מזרחית) צנוע.

המגיע למבנה חש שהוא, הוא שגילה את המקום.

בערבית שם המקום הוא 'קצר אל עאשק' כלומר: "ארמון המאוהב" ואת הפרטים החסרים תוכלו למלא בדמיונכם.
איך להגיע: מכרמיאל לכוון תפן על כביש 854 לאחר שעוברים את הפניה לכישור הכביש מתעקל ומיד בתחתיתו חניה קטנה מכורכר וסימון שביל ירוק. כ-400 מ' הליכה, לשים לב לבורות המים בסמוך למסלול.

חשק לחשוףבכנסיה רצפת פסיפס מכוסה (לשם השתמרותה) אם תמצאו אותה –התענגו עליה וכסו שוב למען הבאים אחריכם.

חשק ליין טוב וכשר

רק 5 דקות נסיעה ואתם בכישורית. כפר לאנשים מיוחדים. מרגש לראות ישוב מטופח ונקי שאם תשימו לב- הכול פורח בגווני סגול-וכחול.

בין ענפי המשק בהם עוסקים החברים, במעלה הגבעה, נמצא "יקב כישור" במרכז המבקרים תוכלו לטעום יין, לנשנש ארוחה קלה ולצפות בסרט על הכפר והיקב.

חשק ליין טוב גם בשבת

עוד 5 דקות נסיעה בהמשך הכביש ואתם אצל ג'וני שטרן, איש גדול, רגוע ו… ג'ינג'י. ג'וני הוא היינן והלב של "יקב שטרן" בתובל. היין שהוא מייצר נחשב מעולה (ויש לו תעודות…) הוא ישמח להראות, להסביר וכמובן, לתת לכם לטעום.

חשק להתפעל– אם שתיתם קצת, צאו לאט מהיקב ולכו ישר אל תוך החורש. כשתפגשו את שביל הכורכר הסובב את תובל חפשו את התצפית. וכאן- נגמרו המילים – מבט אחד טוב מאלף מילים ומדובר במבט טוב (לארבעת הרוחות).

חשק לקניות וטיול בסביבה

אל הכפר הדרוזי ירכא מוביל הכביש הפונה מערבה אחרי כישור. הכפר ירכא הוא מעצמת קניות לאומית.

במה חשקתם? סופר ענק עם מיטב התוצרת? "מרכז המזון".

בגדים ונעלים? "אמש סטאר", "כנען סנטר" ועוד.

ציוד טיולים? "למטייל ולספורטאי".

צעצועי ילדים? שלוש קומות ענק ב"מי ביבי".

נהייתם רעבים? אפשר גם חומוס על הדרך ב"בוקר טוב"

וסמוך לפסל השיש של מכונית פג'ו 404- אפשר לעשות טסט לאוטו במכון "טסט בירכא" שזכה להיכלל בשירו של דוד גרוסמן "שירת הסטיקר" בביצוע "הדג נחש".

טיפוס קצר דרך שדרת הדקלים ממרכזי הקניות המפורסמים של ירכא מביא אל לב ליבו של הכפר הדרוזי האוטנטי והיפה שתושביו רובם חיילי צה"ל או אנשי מילואים. הסמטאות העתיקות מזמנות הפתעות לרוב: מפגש עם התושבים שהמבוגרים בהם לבושים בבגדים דרוזים אותנטיים,קברו עתיק היומין של חושי הארכי, קברה של קדושה דרוזית, בתי עסק הפועלים בשיטות מסורתיות כמו: טחנת הקמח, בית בד עתיק שעדיין עובד, ומרכז להכנת תבלינים. ניתן לשלב את הטיול בתצפיות נוף מהר התשוקה ועל הואדי המשוגע ולקנח במיטב המסעדות החומוסיות והפלאפליות שבכפר.

 

 

מפת מסלול

יקב כישור
יקב שטרן
מרכז קניות ירכא
ירכא מסלול טיול

הצעות קשורות