נחל חביז

נחל חביז הוא אחד מיובלי  נחל כזיב שופע המעיינות. הנחל זורם  דרומית לכפר הדרוזי הציורי  חורפיש . ההליכה בנחל חביז היא לאורך ערוץ יפהפה  ובו  מעיינות נובעים. המעיין הראשון הוא עין חותם ששימש במשך שנים כמקור המים של חורפיש. המעין מקורה באבן סביב הנביעה ובמקום שוקת להשקיית העדרים הרועים בסביבה. ההליכה בערוץ הנחל היא לאורכו  של חורש  ירוק , קירות סלע ובריכות קטנות, עצי צפצפה, פריחה עונתית ומשטחי סלע נוחים לישיבה.

 • נחל חביז 1
  וואדי חביז - נחל כזיב עליון, גליל מערבי
 • נחל חביז 2
  וואדי חביז עין חותם - נחל כזיב עליון, גליל מערבי
 • נחל חביז 3
  וואדי חביז - נחל כזיב עליון, גליל מערבי
 • נחל חביז 4
  וואדי חביז - נחל כזיב עליון, גליל מערבי

זמני פעילות

ימי חול
פתוח בכל ימות השבוע ללא צורך בתיאום

אמצעי קשר וכתובת

ישוב
חורפיש

מאת: איילת בר מאיר, מורת דרך מוסמכת

נחל חביז הוא למעשה חלק מנחל כזיב שופע המעיינות. נחל חביז נמצא דרומית לכפר הציורי חורפיש שנפרש לרגלי הר מירון. זהו כפר בן מאות שנים, רב תושביו דרוזים ויש בו מיעוט נוצרי. אל המסלול ניתן להתחיל להגיע בשתי דרכים: דרך הכפר חורפיש או דרך נבי סבלן, שעל פסגת הר זבול ליד חורפיש.

מדוע שמו חביז?

המסורת מספרת שסבלן היה אחד ממפיצי הדת הדרוזית, הוא הגיע ממצרים לחברון כדי להפיץ את הדת החדשה, כשהבינו המוסלמים מחברון שהוא מנסה לשכנעם שדתו נעלה מדתם, בערה בהם חמתם והם פתחו במרדף אחרי סבלן.

סבלן נס על נפשו,עד שהגיע לערוצו של נחל חביז,הוא ביקש עזרה מאלוהים בתפילה מהירה, חצה את הנחל והחל לטפס על צלע ההר. כשהגיעו רודפיו אל גדת הנחל נפתחו לפתע ערובות השמיים והנחל היה לנהר שוצף שלא ניתן לעוברו. כך ניצל סבלן, חי חיי פרישות במערה שעל פסגת ההר והיה לאחד מנביאי הדת הדרוזית.

לכן נקרא קטע נחל זה "חביז", הנגזר מהמילה "חבס" שמשמעותה חסם או חסום.

מסלול חורפיש – נחל חביז

איך מגיעים?

נכנסים לחורפיש מכיוון כפר ורדים. נוסעים בכביש הראשי החוצה את חורפיש ופונים ימינה ברחוב בו צבוע סימון שבילים כחול על עמוד חשמל. הפניה ימינה קרובה מאד למסעדת חומוס ג'ובראן, ונמצאת כמה עשרות מטרים אחריו בצד ימין. נוסעים עד סוף הרחוב, עד שמגיעים לשני מבנים גדולים, שאינם מבני מגורים. חונים ויוצאים לדרך.

הולכים לפי סימון השבילים אל תוך הואדי, ולאחר כקילומטר מגיעים אל עין חותם.

עין חותם היה מקור המים של תושבי הכפר חורפיש. עין חותם הוא מבנה אבן שבנו תושבי הכפר סביב הנביעה ובוב שוקת שאוצרת את מי המעיין לעדרים ולבהמות. ליד המעיין עצי צפצפה, פריחה ומשטחי סלע נוחים לישיבה. ממשיכים בעקבות המסלול הכחול ומגיעים לערוצו של נחל חביז. כאן הופך הסימון לירוק, וממשיכים עימו לאורך הנחל

זהו ערוץ יפה עם כמה מעיינות נובעים, חורש ירוק וקירות סלע. תוואי השביל הוא מעל הערוץ ונמשך לאורך הזרימה והברכות הקטנות שבו.

סיום המסלול ליד הגשר הישן, סמוך למגרש הכדורגל ממערב לכפר. כדי להגיע אל מגרש הכדורגל, יש לנסוע על כביש 89 מחורפיש לכיוון אלקוש. לפני צומת אלקוש יורדים שמאלה מהכביש אל מגרש הכדורגל. ממשיכים בכביש הצר שצפונית למגרש עד שמגיעים לגשר. ליד הגשר יש מקום נוח להשאיר רכבים.

סוג המסלול: אורכי (יש צורך בהקפצת רכבים)

אורך המסלול: כ-4.5 ק"מ

דרגת קושי: קל –  בינוני

עונה מומלצת: כל השנה

מתאים לכל המשפחה

מסלול נבי סבלן – נחל חביז

אפשרות נוספת היא להתחיל את המסלול מנבי סבלן. מקום זה קדוש ורב חשיבות לדרוזים, אפשר לבקר בו, יש להיכנס בלבוש צנוע (גם גברים במכנסיים ארוכים) מנקודה זו נראה הגליל במיטבו ובמלוא יופיו. במזרח נפרשים הרי מירון הירוקים, בצפון נופי גליל ולבנון ובמערב הים ומערב הגליל.

איך מגיעים?

נכנסים לחורפיש בכביש הראשי. באחת הצמתים המרכזיות נמצא שלט ימינה ל"נבי סבלן". נוסעים בעקבות השלט ועולים להר זבול, בפסגתו נמצא האתר.

לאחר הביקור במקום יוצאים מהמתחם והולכים בעקבות סימון שחור הנמצא משמאל ליציאה.

הסימון מוביל אל שביל בתוך חורש יפה במורד הר זבול. הסימון יורד אל ערוץ נחל חביז ופוגש בערוץ את הסימון הכחול. משם ממשיכים עם ערוץ נחל חביז.

סוג המסלול – אורכי (יש צורך בהקפצת רכבים)

אורך המסלול – כ-4 ק"מ

דרגת קושי – בינוני (הירידה מהר זבול מעט תלולה)

עונה מומלצת – כל השנה

מתאים לכל המשפחה

מאת: איילת בר מאיר, מורת דרך מוסמכת

בחרתם מקום קסום לבלות בו?
השלימו את החוויה: