מנהרת הטמפלרים

 • נגישות לנכים

מנהרה עתיקה ומתוחזקת המובילה מאזור המגדלור שעל חוף הים בעכו ועד ללב העיר העתיקה. המנהרה שנחשפה בשנות התשעים של המאה הקודמת, היא שריד לתקופת הטמפלרים בעכו ושימשה כמעבר תת קרקעי מהנמל ועד לרובע הטמפלרי. הליכה לאורך המנהרה מספרת את סיפורה של העיר בתקופה זו. המסלול יפה ונגיש ונע על גשר עץ בין נביעת מים, פריטים ארכיאולוגים וסרטים המספרים את סיפור העיר עכו המוקרנים על הקירות.

 • מנהרת הטמפלרים 1
  מנהרת הטמפלרים - אוצרות הגליל
 • מנהרת הטמפלרים 2
  מנהרת הטמפלרים - אוצרות הגליל
 • מנהרת הטמפלרים 3
  מנהרת הטמפלרים - אוצרות הגליל
 • מנהרת הטמפלרים 4
  מנהרת הטמפלרים - אוצרות הגליל
 • מנהרת הטמפלרים 5
  מנהרת הטמפלרים - אוצרות הגליל
 • מנהרת הטמפלרים 6
  מנהרת הטמפלרים - אוצרות הגליל
 • מנהרת הטמפלרים 7
  מנהרת הטמפלרים - אוצרות הגליל

זמני פעילות

ימי חול
פתוח בכל ימות השבוע בין השעות 9:00-17:00
ימי ו' וערבי חג
09:00-16:00
שבת
09:00-17:00

אמצעי קשר וכתובת

טלפון להזמנות
077-9964687
ישוב
עכו
אתר אינטרנט
www.akko.org.il

פנייה למארח

מעשה בבחור שביקש לתקן סתימה בביוב של דיירת עכואית תמימה. עד כאן הכול טוב ויפה. אה-מה-מה, במהלך העבודה בלעה אותו האדמה. מילולית. הוא צנח 800 שנה ומצא את עצמו בעמדת הש.ג לרובע הטמפלרי של עכו הצלבנית.
פסקל, המדריכה המעולה שלנו מטעם מרכז המבקרים של העיר העתיקה, מסבירה לנו שהעיר היתה מחולקת לרבעים שונים על פי ערי המוצא של תושביהן (ונציה, ג'נובה, פיזה ואמאלפי) או המסדרים שאליהם השתייכו (טמפלרי והוספיטלרי). המנהרה שאליה נפל גיבורנו שימשה רחוב תת-קרקעי שחיבר בין הנמל לרובע הטמפלרי (למען הסדר הטוב: הטמפלרים הם חברי מסדר של נזירים חיילים ממוצא צרפתי. שום קשר לטמפלרים הגרמנים הפרוטסטנטים שהגיעו ארצה במאה ה-19).
ולמה תת-קרקעי? כסף. על פני הקרקע, בין הנמל לבין הרובע הטמפלרי שכן הרובע של העיר פיזה אשר כל מעבר דרכו הצריך תשלום מס. את הטמפלרים, כמו שאתם מבינים, לא עשו באצבע. בכלל, הם נחשבו ה'בנקאים' של התקופה, בעוד חברי המסדר המקביל להם, ההוספיטלרים, היו ה'רופאים' או ה'מארחים'. פסקל מספרת שהטמפלרים המציאו למעשה את ה'טרוולרס צ'קס' הראשונים: הצליינים שהגיעו מאירופה נפלו קורבן למעשי שוד רבים (אלה שספינותיהם לא טבעו בדרך, כמובן), לכן היו מפקידים את כספם במנזר טמפלרי באירופה תמורת המחאה או אישור רשמי כלשהו, וכאן מקבלים אותו מהטמפלרים העכואים – פחות העמלה המתבקשת. כולם מרוצים.
כיום המנהרה שנחשפה באקראי מטופלת, מתוחזקת ומזמינה מאוד: בשל חדירת מי ים ונביעת מים מתוקים נבנה גשר עץ נוח אשר לאורכו תפגשו סרטוני הסבר המוקרנים על הקיר (האקוסטיקה משובחת ומכשיר ההקרנה מאפשר לבחור שפה), ציורים המתארים רגעים מחיי הצלבנים ומסגרות מוארות עם ממצאים ארכיאולוגיים מהמקום.
שימו לב, בקטע קצר אחד במהלך ההליכה במנהרת הטמפלרים תידרשו לכופף קצת את הראש. לא יזיק לכולנו מדי פעם.

אירועים קרובים בסביבה