מוזיאון עוקשי

מוזיאון על שמו של הצייר אבשלום עוקשי שפעל בעכו, הממוקם מול מסגד אל ג'אזאר במבנה עותמני יפהפה ששימש בעבר כאורוות סוסים. המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות של אמנות מודרנית ישראלית, לצד תערוכה מתמדת של עבודותיו של אבשלום עוקשי.

  • מוזיאון עוקשי 1
    okashi 1
  • מוזיאון עוקשי 2
    okashi 2
  • מוזיאון עוקשי 3
    okashi

זמני פעילות

ימי חול
09:30-19:00
ימי ו' וערבי חג
09:30-17:00
שבת
09:30-19:00

אמצעי קשר וכתובת

טלפון להזמנות
077-9964687
ישוב
עכו
אתר אינטרנט
www.akko.org.il

פנייה למארח

באחד המבנים העותמאניים היפים שפגשנו בסיורנו בעיר העתיקה בעכו, שוכן מוזיאון עוקשי לאמנות. בשנת 48' הגיע לעיר אבשלום עוקשי, מהאמנים הבולטים בארץ בשנים ההן.
עוקשי (1980-1916), היה צייר ישראלי ממוצא תימני, חבר קיבוץ נען. טרם קום המדינה, עם מעברו לעיר העתיקה בעכו הוא פתח סטודיו במבנה המרשים.
פסקל, המדריכה הראשית של מרכז המבקרים בעכו העתיקה, מספרת לנו על "עכואים לשעבר" שהדריכה, אשר בהחלט זוכרים את עוקשי יושב מחוץ לסטודיו ומחלק צבעים לילדים. עוקשי, שעסק גם בהוראת ציור, נזכר כאחד ממייסדי 'מכון אבני' וכמי שנטל חלק בתנועה בשם 'אופקים חדשים' – לצד זריצקי, סטימצקי, דנציגר, שטרייכמן ואחרים. 'אופקים חדשים' שמה לה למטרה להגדיל את השפעת האמנות הבין-לאומית על זו הישראלית, תוך איחוד המסורת האירופית עם חומרים ישראליים.
לאחר פטירתו של עוקשי נקרא על שמו רחוב בעיר והסטודיו שבו עבד הפך מוזיאון לזכרו.
חלקו הקדמי של 'מוזיאון עוקשי' מוקדש לתערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית מודרנית. בהמשך האולם מוצגת תערוכה קבועה של עוקשי עצמו. אוצרת התערוכות היא רחל זמר.
מעניין לדעת כי המוזיאון ממוקם בסמוך למסגד אל ג'זאר המרשים, השני בחשיבותו למוסלמים רק ל'אל אקצה', וזאת בזכות שבע משערות זקנו של מוחמד הנמצאות במקום על פי האמונה. אל ג'זאר (שהקים את המסגד מעל שרידיה של הכנסייה הצלבנית 'הצלב הקדוש', אשר נבנתה בתורה מעל שרידיו של מסגד 'יום השישי' מן התקופה הערבית), קבור במתחם המסגד.
ובחזרה למוזיאון: תהיתם למה שימש המבנה היפה בתקופתו של אל ג'זאר? אורוות סוסים. לא עוד.