בית כנסת רמח"ל ומרכז מבקרים

בית כנסת עתיק (מהמאה ה18) ייחודי ויוצא דופן בלב ליבה של עכו העתיקה. את בית הכנסת הקים הרמח"ל רבי משה חיים לוצאטו כשהגיע ארצה מפדובה מולדתו. במקום הבמה המסורתית ממנה קוראים את התורה יש כאן בור שממנו נהג הרמח"ל לקרוא את התורה בהשראת הפסוק "ממעמקים קראתיך ה'". בית הכנסת ממוקם בסמטה צרה ונכנסים אליו דרך חצר פנימית קטנה. הוא נטול עזרת נשים ועד היום אפשר לראות את החלון דרכו היו הנשים מקשיבות לתפילות כשהן עומדות ברחוב.

התקופה הצלבנית בין המאה ה-12 למאה ה-13 הייתה תור הזהב של יהדות עכו. בתקופה זו בין השים 1743 ו1747 חי בעכו הרמח"ל רבי משה לוצאטו .

סיור בבית הכנסת הרמח"ל ובמרכז המבקרים החדש חושף את המורשת היהודית המפוארת בעכו העתיקה. במרכז מיצגים וממצאים מרשימים  המקנים חוויה עוצמתית וממחישים את התקופה. הכניסה לבית הכנסת שהוא מעין מוזיאון ולמרכז המבקרים כרוכה בכרטיס  כניסה .

מספר המקומות מוגבל רצוי להרשם מראש.

הפעילות באתרים בהתאם להנחיות הבריאות המתפרסמות

בית הכנסת הרמח"ל ומרכז המבקרים סגורים בשבתות ובחגי ישראל.

 

 • בית כנסת רמח"ל ומרכז מבקרים 1
  בית כנסת רמחל- צילום באדיבות החל"פ- אוצרות הגליל
 • בית כנסת רמח"ל ומרכז מבקרים 2
  בית כנסת הרמח"ל- אוצרות הגליל
 • בית כנסת רמח"ל ומרכז מבקרים 3
  מרכז מורשת היהודים- אוצרות הגליל
 • בית כנסת רמח"ל ומרכז מבקרים 4
  בית כנסת הרמח"ל ומרכז מבקרים מורשת- אוצרות הגליל
 • בית כנסת רמח"ל ומרכז מבקרים 5
  בית כנסת הרמח"ל- אוצרות הגליל
 • בית כנסת רמח"ל ומרכז מבקרים 6
  מרכז מורשת יהודית, צילום עומרי אבידר- אוצרות הגליל
 • בית כנסת רמח"ל ומרכז מבקרים 7
  מרכז מורשת יהודית, צילום עומרי אבידר- אוצרות הגליל
 • בית כנסת רמח"ל ומרכז מבקרים 8
  בית כנסת רמחל- צילום באדיבות החל"פ- אוצרות הגליל

זמני פעילות

ימי חול
09:00-17:00 כניסה אחרונה ב 16:00
ימי ו' וערבי חג
09:00-16:00 כניסה אחרונה ב 15:00
שבת
האתר סגור בשבתות וחגים

אמצעי קשר וכתובת

טלפון להזמנות
077-7299916
ישוב
עכו

פנייה למארח

במרכז המבנה הצר ועטור הקשתות המכיל שלוש שורות מתפללים בלבד, ישנו בור גדול. על פי המסורת, נהג רבי משה חיים לוצאטו, הרמח"ל, לרדת אל הבור במקום לעלות על הבמה כאשר קרא מן התורה – וזאת בהשראת הפסוק "ממעמקים קראתיך ה'". עזרת נשים לא קיימת בבית הכנסת: הנשים היו עומדות בחלון שיועד לכך בגובה הרחוב, ומקשיבות.
את מבנה בית הכנסת עיצב הרמח"ל (בעל 'מסילת ישרים' – ספר יסוד בספרות המוסר היהודית) על פי מה שהכיר בפדובה, עיר הולדתו. עם הגיעו לעכו באמצע המאה ה-18 היה בידי הקהילה היהודית בית כנסת אחר – מפואר יותר. מבנה זה נלקח על ידי שליט הגליל דהאר אל עומאר, אשר העניק לקהילה את המקום הנוכחי תחתיו.
לעיר עכו – עיר שגם ענקי רוח כמו הרמב"ם והרמב"ן מצאו לנכון לשהות בה בזמנם – הגיע הרמח"ל עם משפחתו וכמה מתלמידיו לאחר שהואשם בנבואת שקר ובעיסוק בקבלה בטרם מלאו לו 40. בעכו, כמו במקומות רבים אחרים, כבר היה דמות נערצת.
את הדיו שבו כתב הרמח"ל ספר תורה על גיליונות של עור צבי, הפיקו המקומיים מתמצית קליפת רימונים. הספר, שאותיותיו דהו עם השנים, מוצג במקום.
שנים בודדות לאחר הגיעו לעכו, משמלאו לו 40, נפטרו הרמח"ל ובני ביתו כתוצאה ממגיפת דבר. קיימות מספר גרסאות סביב שאלת מקום קבורתו. על פי האחת הוא קבור למרגלות תל עכו. אחרת גורסת כי הוא נקבר בטבריה, בסמוך לקברו של רבי עקיבא. על פי הגרסה השלישית והסבירה ביותר, הוא קבור בכפר יסיף, שם נקברו באותם ימים רבים מתושבי העיר – שעל פי ההלכה אינה חלק מארץ ישראל.
אנשי בית הכנסת מספרים שהגאון מווילנא אמר פעם שאילו חי בתקופתו של הרמח"ל, היה מגיע על הברכיים מווילנא לעכו כדי להיות תלמידו. ואתם?

אירועים קרובים בסביבה