בית כנסת הרמח"ל

בית כנסת עתיק (מהמאה ה18) ייחודי ויוצא דופן בלב ליבה של עכו העתיקה. את בית הכנסת הקים הרמח"ל רבי משה חיים לוצאטו כשהגיע ארצה מפדובה מולדתו. במקום הבמה המסורתית ממנה קוראים את התורה יש כאן בור שממנו נהג הרמח"ל לקרוא את התורה בהשראת הפסוק "ממעמקים קראתיך ה'". בית הכנסת ממוקם בסמטה צרה ונכנסים אליו דרך חצר פנימית קטנה. הוא נטול עזרת נשים ועד היום אפשר לראות את החלון דרכו היו הנשים מקשיבות לתפילות כשהן עומדות ברחוב.

  • בית כנסת הרמח"ל 1
    171d902b1d51ad549f551e441ddc4ffa_30112011090746

זמני פעילות

ימי חול
פתוח בתיאום מראש

אמצעי קשר וכתובת

טלפון להזמנות
077-7299916
ישוב
עכו

פנייה למארח

במרכז המבנה הצר ועטור הקשתות המכיל שלוש שורות מתפללים בלבד, ישנו בור גדול. על פי המסורת, נהג רבי משה חיים לוצאטו, הרמח"ל, לרדת אל הבור במקום לעלות על הבמה כאשר קרא מן התורה – וזאת בהשראת הפסוק "ממעמקים קראתיך ה'". עזרת נשים לא קיימת בבית הכנסת: הנשים היו עומדות בחלון שיועד לכך בגובה הרחוב, ומקשיבות.
את מבנה בית הכנסת עיצב הרמח"ל (בעל 'מסילת ישרים' – ספר יסוד בספרות המוסר היהודית) על פי מה שהכיר בפדובה, עיר הולדתו. עם הגיעו לעכו באמצע המאה ה-18 היה בידי הקהילה היהודית בית כנסת אחר – מפואר יותר. מבנה זה נלקח על ידי שליט הגליל דהאר אל עומאר, אשר העניק לקהילה את המקום הנוכחי תחתיו.
לעיר עכו – עיר שגם ענקי רוח כמו הרמב"ם והרמב"ן מצאו לנכון לשהות בה בזמנם – הגיע הרמח"ל עם משפחתו וכמה מתלמידיו לאחר שהואשם בנבואת שקר ובעיסוק בקבלה בטרם מלאו לו 40. בעכו, כמו במקומות רבים אחרים, כבר היה דמות נערצת.
את הדיו שבו כתב הרמח"ל ספר תורה על גיליונות של עור צבי, הפיקו המקומיים מתמצית קליפת רימונים. הספר, שאותיותיו דהו עם השנים, מוצג במקום.
שנים בודדות לאחר הגיעו לעכו, משמלאו לו 40, נפטרו הרמח"ל ובני ביתו כתוצאה ממגיפת דבר. קיימות מספר גרסאות סביב שאלת מקום קבורתו. על פי האחת הוא קבור למרגלות תל עכו. אחרת גורסת כי הוא נקבר בטבריה, בסמוך לקברו של רבי עקיבא. על פי הגרסה השלישית והסבירה ביותר, הוא קבור בכפר יסיף, שם נקברו באותם ימים רבים מתושבי העיר – שעל פי ההלכה אינה חלק מארץ ישראל.
אנשי בית הכנסת מספרים שהגאון מווילנא אמר פעם שאילו חי בתקופתו של הרמח"ל, היה מגיע על הברכיים מווילנא לעכו כדי להיות תלמידו. ואתם?

אירועים קרובים בסביבה

יוצאים לחופשה - שומרים על הבריאות