טיול במקומות קסומים בכפר ג'וליס

הכפר הדרוזי ג'וליס,  הקרוי על שם יוליוס קיסר, נחשב למרכז הרוחני הגבוה ביותר של העדה הדרוזית, ובמקום קיים מוזיליאום לזכרו של מנהיגה הרוחני של העדה, השייח אמין טריף.
הכפר היפהפה והעתיק ממוקם על כביש 70, ובין סמטאותיו הנפתלות והציוריות, פינות חמד המושכות את העין.הכפר מוכר כמיושב עוד מתקופת ה-116 וקיימות עדויות כי בתקופה העותומנית התגוררו בכפר גם תושבים יהודים. הכפר משתרע על פני מספר גבעות, בגובה של 110 מטרים מעל פני הים, וחיים בו כ 6000 תושבים, רובם ככולם שרתו או משרתים בצה"ל.
ג'וליס מהווה נקודת ציון חשובה בברית שנכרתה בין מדינת ישראל לעדה הדרוזית, ברית המגשרת על פני פערים תרבותיים ודתיים. הברית נוצרה כאשר דוד בן גוריון, ראש ממשלת ישראל, ביקר בשנת 1959 אצל השייח אמין טריף, ראש העדה הדרוזית ומי שעמד בראש המרכז הרוחני העליון של העדה.
החיבור בין שני האישים, שהיה אמיץ וחזק, הוא שבנה את הקשר העמוק והייחודי בין מדינת ישראל לעדה הדרוזית.

גני אלמונה, או בעברית גני התקווה, הם גנים יפהפיים שהקים נאג'י עבאס לזכרם של סבו והוריו.
הגנים מופלאים, התחושה היא של הליכה בגן עדן, האלמנט החוזר הוא מים זורמים ועצים מצלים, צמחים אקזוטיים מכל חלקי העולם צומחים כאן ביחד ומקנים תחושה של רוגע ושלווה.

לגן אין שער, במתכוון, כדי להיות פתוח ומזמין לכל מי שחפץ בכך. גשרים מחברים את חלקי הגן, בריכות המים מרהיבות ויש גם באר אנטילית המסמלת את גלגל החיים. בלב הגנים נמצא בית המשפחה הישן ובתוכו תצוגה של צמחי טבק, שאבי המשפחה גידל לפרנסתו. נאג'י בנו, שהקים את גני אלמונה, והוא זה המטפח אותם באהבה ובשקדנות, אומר: "זה כדי להזכיר, שמי שאין לו עבר אין לו עתיד".

לכל דבר בגני אלמונה יש סיבה וכל עץ פרח או מוצג מסמלים דבר מה.
לכן מומלץ מאוד לטייל בגנים באמצעות סיור מודרך בן שעה וחצי.
אפשר כמובן גם לטייל ללא הדרכה ופשוט להנות מהיופי הנדיר מהשלווה הפסטורלית, מהריח המתוק ומתחושת גן העדן.

במקום נגישות לבעלי מוגבלות
מזנון – המגיש שתייה קלה ופיתה מהטבון עם לבנה וזעתר .

לפרטים והזמנות >> 077-9973567

בית המורשת הדרוזית בג'וליס מתוחזק על ידי עמותה שהוקמה בשנת 2002 במטרה לשמר את המורשת הדרוזית ולהעבירה מדור לדור, להקנות ערכים לנוער ולקיים מפגשי עדות כדי להכיר אחד את השני, מפגשים למען דו קיום בשלום, המבוסס על כיבוד הזולת, ופיתוח אמצעים לימודיים להקניית ידע על אורח חייה של העדה הדרוזית.

במקום קיים מוזיאון המכיל תצוגה גדולה של כלים עתיקים מחיי העדה הדרוזית. המוזיאון מחולק לפינות ולאגפים, וכל פינה ואגף מספרים סיפור נוסף של העדה המקסימה והכל כך מיוחדת, שחייה שזורים בחיי מדינת ישראל כמקשה אחת.

הביקור  בבית המורשת הדרוזית כולל הרצאה על העדה הדרוזית, המסורת, המנהגים, ההווי, הפולקלור והמורשת וצפייה בסרט על חיי העדה הדרוזית וסיור במוזיאון.

תיאום מראש >> 077-9976131

שיח' אמין טריף, חתן פרס ישראל על תרומה נכבדת לעדה הדרוזית ולמדינת ישראל ושותפות בין הדתות, היה ראש העדה הדרוזית ומנהיגה הרוחני במשך שנים ארוכות, עד יום מותו.

אחוזת הקבר שלו נמצאת בג'וליס, במקום בו היה ביתו ובו חי כמעט כל ימי חייו.  הבית משמש כיום כמקום קדוש לדרוזים והוא פתוח למבקרים.

הביקור  באחוזת הקבר בלבוש צנוע, יש לחלוץ נעליים לפני הכניסה.

בתאום מראש >> שיח' אבו אברהים טריף –  52 077-99743

מקומות ששווה לאכול בהם בג'וליס

"יש בי אהבה לאנשים, יש בי תשוקה לאוכל, כששניהם נפגשים  זה האושר שלי" כך כותבת  סניה עאמר בעמוד הראשון של תפריט הפיצרייה המקסימה והאיכותית שפתחה ביחד עם בעלה אחמד בישוב הדרוזי ג'וליס.

תפריט הפיצות המגוון, שמחיריו יותר מסבירים, מציע: פיצה מרגרטה קלאסית לצד פיצה ביאנאלה, שהיא פרשנות אישית של סניה, מדובר בסלמון בכבישה ביתית עם קרם פרש ועלים ירוקים עם נגיעות שמן זית על פוקצ'ה אפויה, פיצה קבב  ירקות צלויים בטבון וקציצות קבב עם טחינה גולמית, פיצה ירוקה, פיצת זעתר, מסחן עוף , פיצת ים  שהיא פיצה עם תוספות של שרימפס קלמרי ומוצרלה, פיצה עם רצועות סינטה, מלנזנה עם חציל קלוי, פיצה בלקנית, ושאר הפיצות הקלאסיות המוכרות.

בסופי שבוע רצוי להזמין מקום מראש>> 077-9967252

בבית הקפה מרפסת גדולה ומרווחת הצופה אל בתי הכפר, החלק הפנימי מרוהט בטעם רב בגוונים פסטליים ובסגנון עכשווי. בתוך מקרר הזכוכית ובויטרינה מוצגות העוגות של בסמה ששמן יצא למרחוק.

כיום מוגשות בבית הקפה גם ארוחות בוקר, כריכים, טוסטים וגם ארוחות צהריים הכוללות סלטים, עראיס, מנות איטלקיות וכמובן אוכל דרוזי כמו: עלי גפן, מחאמר, ממולאים, לבנה בזעתר, מנקיש, שיש ברק ומנות דרוזיות אחרות וכמובן העוגות והקינוחים המפורסמים של בסמה.

בסמה ח'יר, הבעלים של נור מסעדה ובית קפה, היא אלמנת צה"ל, אשה דרוזית צעירה ופורצת דרך, שלקחה את גורלה בידיה, ואחרי מות בעלה החליטה חרף המקובל בעדה הדרוזית ולמרות התנגדות משפחתה להקים בית קפה ולדאוג לפרנסתה.

מתאים גם לקבוצות.

לפרטים והזמנות >> 077-7299243

מפת מסלול

גני אלמונה ג'וליס
בית המורשת הדרוזית – ג'וליס
אחוזת הקבר של שייח' אמין טריף
Biennale - פיצה ארט ג'וליס
נור – מסעדה ובית קפה - ג'וליס
יוצאים לחופשה - שומרים על הבריאות