בועז ועדיה – תערוכת פסלים

18 פברואר
בועז ועדיה – תערוכת פסלים
  • מיקום
    תפן
  • נגישות לנכים

האמן הישראלי בועז ועדיה, יוכרז כאמן הוויזואלי המוביל, בפסטיבל שיתקיים בקרנגי הול בניו יורק "The Making of America festival" בחודש מרץ 2019, באירוע הפתיחה החגיגי לפסטיבל בגלריית ג'ים קמפנר הנחשבת ביו יורק


אוצרת – רותי אופק, המוזיאון הפתוח בגן התעשייה בתפן 

פתיחה – 9 בפברואר 2019

נעילה – 30 בנובמבר 2019


שנתיים למותו של הפסל בועז ועדיה והמוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן, פותח ב- 9 בפברואר 2019 תערוכה מקיפה של ועדיה, בסיוע אלמנתו קים ועדיה, הכוללת את עבודות התבליט האחרונות שיצר בסטודיו בניו יורק, טרם נפטר ממחלה קשה בפברואר 2017. זו תערוכתו הראשונה של ועדיה במולדתו ישראל, 43 שנים שבהן חי ויצר בניו יורק, כאמן בינלאומי מצליח.

בתערוכה מוצגים 25 פסלים של ועדיה מתקופות יצירה שונות, כולל כאמור התבליטים הקטנים, סדרת העבודות האחרונה שיצר. מסעו של ועדיה הוא מסע חיים של מעבר בין יבשות ובין תרבויות והצגת תערוכה של פסליו בישראל, במוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן, מהווה מעין סגירת מעגל למסע זה.

פסליו של ועדיה מוצגים במקומות ציבוריים ובאוספים פרטיים בכל רחבי העולם, רק שתי עבודות נמצאות בישראל. הפסל "אסא ויהושפט" המוצב בגן העצמאות בתל אביב והפסל "ראובן" בגן הפסלים של המוזיאון הפתוח בתפן. ברחבי ארה"ב נמצאים פסלי חוץ רבים של ועדיה, כמו: בבניין טיים-וורנר במנהטן, פסלים בוושינגטון ובשיקגו אילינוי, ברחבת בנק ברקלי בלונדון ועוד. עבודותיו נמצאות גם באוספים קבועים של מוזיאונים בינלאומיים מובילים, בהם: מוזיאון המטרופוליטן לאמנות, ניו יורק; המוזיאון היהודי, ניו יורק; מוזיאון סן-פרנסיסקו לאמנות מודרנית, קליפורניה; מוזיאון נורטון לאמנות, ווסט פאלם ביץ', פלורידה; המוזיאון הפתוח בהאקונה, מחוז קנאגווה, יפן; מוזיאון מטרופוליטן טייאן, טוקיו, יפן. מספר מעבודותיו המוקדמות נמצאות גם באסף מוזיאון ישראל, ירושלים; מוזיאון תל אביב לאמנות.

מבקר האמנות הנחשב בניו יורק איוון ס. קארפ (IVAN C.KARP) כתב על ועדיה ביקורת מהללת בשנת 2010: "בועז ועדיה יכול להימנות עם קומץ של אמנים מודרניים שהצליחו לאתגר 5000 שנה של פיסול פיגורטיבי כדי ליצר באופן קונסיסטנטי גוף עבודות בעלות זהות ייחודית בתחום העיצוב הקלסי.

בראיונות שהעניק לתקשורת האמריקאית על יצירתו, התייחס ועדיה תמיד לאהבתו למושב גת-רימון, בו נולד בשנת 1951, לעבודת החקלאות ולאדמת ארץ ישראל. כבר בגיל 12 החליט להגשים את תשוקתו להיות פסל. ב- 1971 סיים את לימודיו במכון אבני לאמנות ועיצוב ביפו. שלוש שנים לאחר מכן זכה במלגה מקרן התרבות אמריקה-ישראל ללימודים במכון פראט בניו יורק, לשם עבר ב- 1975 ושנה אחרי כבר זכה במלגת בקמן מטעם בית הספר לאמנות של מוזיאון ברוקלין. ב- 1989 הקים סטודיו בשכונת ווילאמסבורג בברוקלין והפך לאמן פופולרי ומצליח, בעל קריירה בינלאומית. לדבריו, דווקא בסביבה העירונית הסוערת ביותר, בכרך ההומה אדם, מצא וייצר את הטבע העמוק והשקט ביותר.

בספר המלווה את התערוכה בתפן כותב חברו האמן האירי ג'ון קינדנס, בסיום מאמרו "היוונים חשבו שצריך לבקר בהאדס כדי לדבר עם המתים, אך עולם המתים הוא מקום קודר. אני אוהב להביא את בועז אל פני השטח כדי לשוחח אתו, להתווכח אתו או לחלוק עמו בדיחה בדמיוני ולעיתים, תוך התבוננות שקטה באמנות, פשוט לראות אותו בעיני רוחי, על החמור שלו, רואה ומפנים הכול".

האמן רפאל לומס, ידיד קרוב של ועדיה שערך עמו אינספור שיחות על אמנות כותב: "הזיכרון החזותי הפנומנלי שלו, הכישרון הפיסולי והיותו איש עמל, בעל משמעת יוצאת דופן, כל אלה ניכרו היטב בעבודות הרבות, שנוצרו מתוך דיוק, סבלנות ועיקשות: דמויות אדם אוניברסליות, לעיתים בצמדים או בלוויית בעלי חיים, בתנוחות שונות, עשויות תחילה בסיתות של שכבות אבן צפחה או אבן חול כחולה (המזוהות עם עבודותיו) ומתורגמות לאחר מכן לסדרות ברונזה.

 

אוצרת התערוכה רותי אופק מדברת על המופשט והפיגורטיבי ביצירותיו של ועדיה ועל הקשר בין היצירות למרחב התצוגה שלהן.

ועדיה זכה בפרסים רבים, בהם המענק הלאומי לאמנות, ארה"ב; פרס אוטסוקושי-גא-הארה, נגאנו, יפן; פרס אביב של קרן התרבות אמריקה-ישראל. ב- 2014 נבחר ועדיה ל"איש השנה בפיסול" על ידי הקרן הרוסית-אמריקאית בטקס שהתקיים במקדש דנדור במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק. ב- 2013 פורסמה מונוגרפיה בת 284 עמודים על עבודתו של ועדיה, Boaz Vaadia Sculpture 1971-2012. ב- 2016 ראה אור הספר  Boaz Vaadia: Sculpture לרגל תערוכה רטרוספקטיבית גדולה בגן הפסלים Grounds For Sculpture בניו ג'רזי. פרסומים אחרים כוללים מאמרים בניו יורק טיימס ובכתבי העת ARTnews, Art & Antiques ו-Sculpture Magazine.

  • בועז ועדיה - תערוכת פסלים 1
    אוצרות_בועז עדיה
  • בועז ועדיה - תערוכת פסלים 2
    אוצרות_בועז ועדיה

אמצעי קשר וכתובת

טלפון להזמנות
077-9964406
ישוב
תפן

פנייה למארח המוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן