תרבות ואמנות בגליל המערבי

"האמנות היא יד ימינו של הטבע, הטבע רק נתן לנו חיים ואילו האומנות עשתה אותנו בני אדם"

(פרידריך שילר)

 

אולמות האבירים והאתרים ההיסטוריים בעכו העתיקה

"משהו חדש מתחיל… ♪♪"

בואו לחוויה מדהימה עם כל המשפחה באולמות האבירים והאתרים ההיסטוריים בעכו העתיקה.
פתוח בכל ימי השבוע כולל שישי ושבת, ערבי חג וחג! (שבת 27.3, ערב פסח סגור)
לרגל פתיחת האתרים ולקראת פסח כרטיסי מבצע מיוחדים במחיר 40 ₪ בלבד!! כניסה לכל האתרים! ילד עד גיל 5 חינם.

האתרים כוללים את:
* אולמות האבירים המרהיבים עם סיורים בליווי מכשירי הדרכה קוליים (ב 10 שפות)
* החמאם התורכי עם סיפורו של הבלן האחרון וחוויית סיור בחדרים החם והקר
* מוזיאון עוקשי לאומנות מודרנית עם התערוכה 'שני צלמי רחוב'
* המוזיאון האתנוגרפי 'אוצרות בחומה' עם האוסף 'אנחנו על המפית'
* חדש באתרים!!! בית כנסת ומרכז המבקרים החדש למורשת היהודים ע"ש הרמח"ל
לכשיסתיים השיפוץ במנהרה, היא תיפתח מחדש למבקרים במסגרת כרטיס המבצע.

שעות פתיחה באתרים:
ימים א-ה ושבת/חג 09:30-17:00 (כניסה אחרונה ב 16:00), ימי ו' וערבי חג 09:30-16:00 (כניסה אחרונה ב 15:00), החל מ 26.3 (שעון קיץ) האתרים ייסגרו שעה מאוחר יותר. שבת 27.3 ערב פסח האתרים יהיו סגורים
בית כנסת ומרכז מבקרים רמח"ל סגורים בשבתות וחגים.

לפרטים נוספים: 077-9964650, www.go-akko.com, www.akko.org.il

 

תגלית הפסיפס הקסומה מחכה לכם. משוגעים על עתיקות? בואו למסע 1400 שנה אחורה, הכירו את ריצפת הפסיפס המסתורית וגם תיהנו מסדנאות לכל המשפחה

 חול המועד פסח הוא הזמן הכי מתאים לצלול לסיפורים קדומים ומיתולוגים. עיריית נהריה יזמה פעילות ייחודית בשיתוף רשות העתיקות 'הקפסולה הביזנטית' הכוללת סיור באתר ארכיאולוגי יוצא דופן פעילות באווירה מצרית, משחק סנת קדום (הנמצא בקברו של תות אנח אמון) והכנת ערכת משחק אישית.

בימים אלו מתקיימות עבודות שימור ברצפת פסיפס בנהריה. במסגרת השקת האתר המחודש לציבור, יזמה מחלקת התרבות את 'הקפסולה הביזנטית' – סיורים ופעילות באתר הייחודי. רשות העתיקות החלה בפרויקט שימור בשרידי כנסייה עתיקה בגבעת כצנלסון בנהריה מהתקופה הביזנטית. כנסייה זו נחפרה כבר בשנות ה-70 והיא בעלת אחת מרצפות הפסיפס היפות בארץ. הרצפה כולה עוטרה בפסיפס במגוון רחב של צבעים ובעושר עצום של דגמים ביניהם פסי מדליונים שכללו דמויות אדם, בעלי חיים וצמחים. במרכז האולם מול האפסיס המרכזי והבימה נמצא עיטור שושנה ענק העשוי מדגמים גאומטריים מרשימים.

עם השנים מצב האתר הידרדר ונסגר למשך עשרות שנים ונסתר מעין הציבור. בשיתוף עם עיריית נהריה ועם קבוצת מורי דרך מקומיים המלווים את סיפור האתר הביזנטי שנים רבות, הוחלט לפני מספר חודשים לשפץ את המבנה בתוכו היא נמצאת ולהכשירו לביקורי קהל. כיום, 1400 שנה לאחר הרס הכנסייה בשרפה עזה, מתקיימות באתר עבודות שימור על ידי רשות העתיקות תוך סיוע משמעותי של קבוצת מתנדבים – מורי דרך מקומיים המנצלים את תקופת הקורונה לקידום האתר בו הם רואים מנוף לפיתוח תיירותי באזור. בנוסף, באתר מתקיימת פעילות חינוכית המשלבת את הציבור והוא פתוח למבקרים הצופים במשמרים תוך כדי פעולתם.

בחול המועד פסח האתר יהיה פתוח ויוצגו בו ממצאים ארכיאולוגיים ייחודיים מהתקופה, בהדרכה תוכלו לשמוע על סיפורו וייחודו של המקום וליהנות ומן הסדנאות. סיורים יתקיימו בימים: שני עד חמישי 29.3-01.4 בין השעות: 9:00 -15:00. יש להירשם מראש בלבד בקישור: https://lp2.senzey.com/nahariya/35

מרכז אומנויות וגלריה ע"ש אפטר-ברר - מעלות

שיכון עולים במעלות שהוסב מעשה מחשבת למרכז אמנויות וגלריה. במקום מתקיימות תערוכות קבועות ותערוכות מתחלפות של אמנים ידועי שם וכן סדנאות אמנות למבוגרים וילדים.

בשבת 11:00-13:00,  הכניסה ללא תשלום.

 

לפרטים ותיאום >> 077-8042534

אטליה שמי - כברי

גן פסלים וגלריה של האמן המנוח חתן פרס ישראל יחיאל שמי. במקום האטליה של האמן עם תערוכה מתמדת של פסליו וציוריו ותערוכות מתחלפות של אמנים שניהלו דיאלוג עם האמן.

לפרטים ותיאום >> 077-9964674

מוזיאון המורשת הדרוזית - ג'וליס

בית המורשת הדרוזית בג'וליס מתוחזק על ידי עמותה שהוקמה בשנת 2002 במטרה לשמר את המורשת הדרוזית ולהעבירה מדור לדור, להקנות ערכים לנוער ולקיים מפגשי עדות כדי להכיר אחד את השני, מפגשים למען דו קיום בשלום, המבוסס על כיבוד הזולת, ופיתוח אמצעים לימודיים להקניית ידע על אורח חייה של העדה הדרוזית.

במקום קיים מוזיאון המכיל תצוגה גדולה של כלים עתיקים מחיי העדה הדרוזית. המוזיאון מחולק לפינות ולאגפים, וכל פינה ואגף מספרים סיפור נוסף של העדה המקסימה והכל כך מיוחדת, שחייה שזורים בחיי מדינת ישראל כמקשה אחת.

לפרטים ותיאום >> 077-9976131

אל מדרסה -סטודיו מסורתי לפיסול, סיתות באבן ושיטות בניה עתיקה - עכו

עאמר אל סלים אוהב אבנים. רואים את זה בדרך שבה הוא ניגש אל האבן, אוחז באבן ומדבר על האבן.

את האהבה הזו הוא מעביר לכל מי שנמשך כמוהו לאבן, ב"אל מדרסה" -הסטודיו שלו הממוקם בבית עותמני עתיק, בעיר העתיקה של עכו.

הסטודיו ממוקם בתוך חלל גבוה שתקרתו מקומרת ואפשר להריח בו את האבן.

לפרטים ותיאום >> 077-9975418

 

הבית המצוייר בשלומי

דירת עמידר קטנה בשלומי הפכה באמצעות כשרונה הבלתי רגיל של עפיה זכריה ליצירת אמנות.

עפיה שנולדה בתימן התאלמנה בגיל 80 וחשה שהיא משוחררת מאיסורי בעלה לעסוק במה שאהבה יותר מכל בציור.

היא החלה לצייר כפי שציירה בימי נעוריה בתימן, הציור הפיג את בדידותה והיצירתיות שלה פרצה מכל מקום. תחילה על קירות הבית  אחר כך עברה לחלונות לדלתות לתקרה, ציוריה מזכירים ציורים פסיכדליים, חלקם מאגים, אחדים מתארים אגדות וממלכות.

הצבעים והצורות עוטפים את הצופה מכל צד ואי אפשר להסיר מהם את העין הנמשכת לצבעים העזים, לקוחים המעוגלים והמתפתלים ולצורות הגאומטריות .

משכיסתה את כל הקירות התקרה, הדלתות והחלונות והבית הפך ליצירת אמנות אחת גדולה, החלה לצייר על בובות את דמותה שלה במוטיבים נשיים תימניים מסורתיים. רק לאחר מותה בגיל 94 התגלה האוצר הגלום
בדירת השיכון הקטנה שלה.

מועצת שלומי לקחה את הבית תחת חסותה והפכה אותו לאתר תיירות יוצא דופן הפתוח למבקרים

לפרטים ותיאום >> 077-2308313

 

מוזיאון אוצרות בחומה - עכו

מוזיאון המציג מסע במנהרת הזמן לאורחות החיים בארץ ישראל משלהי המאה ה-19 ועד למחצית ה-120. תצוגות של פריטים, חפצים ורהיטים של בעלי מקצוע של פעם כדוגמת רוקחות, נפחות, תפירה ואריגה, כל זאת ועוד בתוך מבנה שעבר עבודת שימור בלב החומות המזרחיות של עכו.

המוזיאון לוקח חלק במיזם "שבת ישראלית" – מבקרים באתרי מורשת גם בשישי שבת – ללא תשלום – מתאים גם לקהל הדתי. לפרטים לחצו כאן.

לפרטים ותיאום >> 077-8039133